Śpiewnik piosenek ludowych

W 2010 roku została wydana publikacja pt. „W Kuźni u Kowala – wybrane piosenki”. Zespół ludowy z Kowalowej część swojego artystycznego dorobku przedstawił kilka lat temu na wydanej kasecie i płycie. Tym razem za pomocą słowa spisanego udostępnia teksty piosenek przez siebie wykonywanych.

Istnieje możliwość nabycia śpiewnika aż do wyczerpania zapasów: KontaktKapela ludowa i skupiony wokół niej zespół grup obrzędowych i śpiewaków jest znany w okolicy i reprezentuje gminę poza jej obszarem na różnych imprezach – konkursach, festynach, biesiadach. Gra i śpiewa tradycyjne melodie i pieśni ludowe. Zespół posiada w swoich zbiorach wiele pieśni i piosenek zbieranych w okolicy i udostępnionych przez życzliwych ludzi. Wydany śpiewnik zawiera zbiór wybranych utworów śpiewanych, stanowi udokumentowanie tego, co przekazuje tradycja, o czym śpiewali przodkowie. Teksty piosenek udostępnił i wyboru dokonał kierownik zespołu Andrzej Nalepka. Opracowaniem wydania zajął się Janusz Siemek – członek kapeli. Kapela ludowa i skupiony wokół niej zespół grup obrzędowych i śpiewaków jest znany w okolicy i reprezentuje gminę poza jej obszarem na różnych imprezach – konkursach, festynach, biesiadach. Gra i śpiewa tradycyjne melodie i pieśni ludowe. Zespół posiada w swoich zbiorach wiele pieśni i piosenek zbieranych w okolicy i udostępnionych przez życzliwych ludzi. Wydany śpiewnik zawiera zbiór wybranych utworów śpiewanych, stanowi udokumentowanie tego, co przekazuje tradycja, o czym śpiewali przodkowie. Teksty piosenek udostępnił i wyboru dokonał kierownik zespołu Andrzej Nalepka. Opracowaniem wydania zajął się Janusz Siemek – członek kapeli.

Śpiewnik zawiera 80 piosenek i składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera piosenki i pieśni ludowe wykonywane przez zespół „W Kuźni u Kowala”. Niektóre teksty mają dość stare korzenie. Zespół kultywuje starodawne obrzędy, obyczaje, pielęgnuje lokalną gwarę, dlatego w śpiewniku w miarę możliwości zastosowano język gwary lokalnej. W drugiej części śpiewnika zamieszczone są piosenki tzw. biesiadne, które członkowie zespołu wykonują także, jeśli pojawia się taka potrzeba ze strony publiczności, bądź innych zainteresowanych.

Słuchanie muzyki a także wspólne śpiewanie integruje ludzi. Po jednym z występów „W Kuźni u Kowala” dla OSP w Lubczy członkowie kapeli bawili gości piosenkami ludowymi i biesiadnymi. Wtedy zrodziła się idea powstania publikacji, która umożliwi łatwy dostęp do tekstów piosenek, zwłaszcza tych zapomnianych. Pomysłodawcą i sponsorem wydania jest Paweł Augustyn dyrektor Oddziału Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" w Tarnowie, doradca prezesa „TUW” w Warszawie i prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.

Zapraszamy do wspólnego śpiewania i poznawania ludowej przeszłości muzycznej.

Share on Myspace

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Rok 1997 Rok 1998 »
Powrót na górę
Gromy, śpiwomy, bawimy, przypominomy downe casy! W Kuźni u Kowala

Strona wykorzystuje cookies. Jeśli zgadzasz się na ich używanie, zostaną zapisane w pamięci tej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody, strona może nie działać prawidłowo. Więcej informacji