Dzieje zespołu z Kowalowej

Z historii zespołu.

Historia zespołu ludowego W Kuźni u Kowala z Kowalowej sięga roku 1986. Wtedy to, dwie osoby: akordeonista Andrzej Nalepka i Stanisław Bożek z gitarą wraz z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalowej, prowadzonego przez Krystynę Nalepka, przygotowali parę piosenek ludowych i wystąpili na dożynkach gminnych w Ryglicach. Przedsięwzięcie to było na tyle udane, że wzbudziło zainteresowanie nie tylko publiczności, ale także dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Ryglicach Jerzego Kusia. Zachęcił on do dalszej działalności i rozwoju zespołu. W dużej mierze dzięki niemu mógł zaistnieć zespół.

Przez okres dwóch lat trwały poszukiwania nowych muzykantów, przygotowywano repertuar, prowadzono próby. Pomocą służył instruktor Wilhelm Olszówka, który również grał w zespole. Uwieńczeniem pierwszego, wstępnego etapu historii zespołu W Kuźni u Kowala był występ w Dębnie w 1988 roku w przeglądzie zespołów ludowych Kół Gospodyń Wiejskich. Zespół wystąpił wówczas w pełnym składzie, jeszcze bez nazwy własnej, ale jako zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Kowalowej.

Następne lata, to czas dalszego rozwoju zespołu. Był to okres dość trudny- stopniowej, mozolnej pracy. Wtedy to pojawiły się stroje ludowe, nazwa zespołu. Krystalizował się cały jego wizerunek- zwłaszcza jego tradycyjny, ludowy, lokalny charakter. Zespół nie odnosił jeszcze większych sukcesów i nie był aż tak bardzo znany w regionie. Stroje ludowe- krakowskie zostały uszyte w 1990 roku przez: Zofię Tomaszewską, która dała na nie materiał, Helenę Poznańską, Janinę Dziedzic i Annę Myszkowską. Część środków na stroje dał Urząd Gminy Ryglice oraz Rada Wsi Kowalowa. Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Ryglicach był wówczas Zbigniew Szymczak.

Ważnym symbolicznym wydarzeniem było przyjęcie nazwy własnej zespołu: W Kuźni u Kowala. Nazwę tę wymyśliła Irena Wójcik, była redaktor gminnego czasopisma: „W Paśmie Brzanki”. Nazwa zespołu nawiązuje do legendy wioski Kowalowa.

Drugie dziesięciolecie ludowego zespołu znacznie różniło się od poprzedniego. Nastąpił szybki jego rozwój, częste wyjazdy, sukcesy, rozgłos o nim. W tym czasie został nakreślony cel wyjazdów zespołu- konkursy, uświetnienie różnych imprez, wspólna zabawa i przypominanie tradycyjnej muzyki wsi małopolskiej.

Zasługi w tym czasie miała także przyjaźnie nastawiona do zespołu dyrektor Ośrodka Kultury w Ryglicach Teresa Lisak. Często wysyłała zespół na różne imprezy, aby nie tylko pokazać się, ale by także zdobywać wiedzę i doświadczenie. Ośrodek Kultury zakupił nowe stroje i instrumenty dzięki funduszom unijnym poprzez PSR Tuchów i Mecenat Małopolski.

Trzecie dziesięciolecie zespołu to dalsze sukcesy, występy.

Nie byłoby sukcesów zespołu bez jego charyzmatycznego kierownika Andrzeja Nalepki. Jego konsekwencja, zapał i charakter pomogły przetrwać i rozwijać się zespołowi od samego początku. Drugie dziesięciolecie jest więc okresem częstych wyjazdów, sukcesów i ukształtowania się zespołu w obecnym jego kształcie.

Artykuł archiwalny - do zaktualizowania

Patrz: Pliki do pobrania - zespole

Share on Myspace

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Więcej w tej kategorii: « Wielki Gość. Opowiadanie
Powrót na górę
Gromy, śpiwomy, bawimy, przypominomy downe casy! W Kuźni u Kowala

Strona wykorzystuje cookies. Jeśli zgadzasz się na ich używanie, zostaną zapisane w pamięci tej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody, strona może nie działać prawidłowo. Więcej informacji